Nie oszukujmy się: większość z nas w ciągu dnia wielokrotnie sięga po różnego rodzaju przekąski. A to plasterek żółtego sera, a to kostka czekolady, a to ciasteczko, kilka chipsów czy żelki – wymieniać można bez końca. Ochota na przekąskę przychodzi zawsze wtedy, gdy – pisząc w dużym uproszczeniu – spada nam poziom cukru we krwi. Problem w tym, że uzupełniając go produktami zasobnymi w sacharozę (cukier stołowy) nakręcamy bardzo niezdrową spiralę i konsekwentnie uzależniamy się od cukru. To trochę tak, jak z narkomanem, który będąc „na głodzie” musi sięgnąć po dawkę narkotyku.
Można jednak podejść do sprawy bardziej odpowiedzialnie i z korzyścią dla swojego zdrowia oraz sylwetki. Wystarczy sięgać po przekąski o niskim indeksie glikemicznym. W naszym artykule podajemy 5 dobrych powodów, by zastąpić nimi np. zwykłe słodycze kupione w dyskoncie.
Czym właściwie jest indeks glikemiczny?
Indeks glikemiczny, nazywany również ładunkiem glikemicznym (zapis – IG), to podstawowy parametr, na który przy wyborze produktów spożywczych muszą zwracać uwagę osoby chorujące na cukrzycę. IG informuje nas, o ile wzrośnie poziom glukozy we krwi po 120 minutach od zjedzenia danego produktu.
Im wyższy indeks glikemiczny, tym wyższy będzie poziom glukozy we krwi po spożyciu, co oczywiście nie jest korzystne dla zdrowia, zwłaszcza osób mających cukrzycę.
Z pojęciem indeksu glikemicznego powinny się zapoznać wszystkie osoby, które chcą zacząć odżywiać się świadomie, minimalizując ryzyko cukrzycy czy po prostu chcąc zredukować masę ciała (nie wspominając już o osobach zdecydowanych przejść na coraz modniejszą dietę ketogeniczną).
IG to o wiele ważniejszy parametr niż sama zawartość cukru. Dlaczego? Ponieważ węglowodany o takiej samej zawartości cukru mogą mieć skrajnie różne indeksy glikemiczne i tym samym zupełnie inaczej wpływać na glikemię, czyli stężenie cukru we krwi.
To warto wiedzieć
Za produkty o niskim indeksie glikemicznym uznaje się te z IG poniżej 55% – gdzie punktem odniesienia jest wartość 100.
Dobre powody, by zastąpić obecne przekąski tymi o niskim IG
Czas na obiecane 5 argumentów za przekąskami o niskim ładunku glikemicznym. Te powody na pewno dadzą Ci do myślenia i skłonią do porzucenia np. zwykłych słodyczy wysypujących się z szafki w kuchni czy spiżarni:
- Produkty o niskim IG zwykle są także niskokaloryczne, a to pozwala włączyć je do diety redukcyjnej. Jeśli chcesz schudnąć, natomiast ciężko jest Ci zrezygnować z przekąsek, to przynajmniej wybieraj te o niskim indeksie glikemicznym.
- Przekąski z niskim IG są bezpieczne dla cukrzykówi osób znajdujących się w grupie ryzyka cukrzycy. Tym samym mogą stanowić urozmaicenie diety, dając również – jak np. słodycze dla diabetyków – przyjemność z jedzenia.
- Brak gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi powoduje, że dłużej czujemy się syci po zjedzeniu produktu o niskim IG, dzięki czemu rzadziej mamy potrzebę podjadania.
- Przekąski o niskim IG są doskonałym wyborem przed, w trakcie i po treningu, zapewniając dostawy energii niezbędnej obciążonemu organizmowi, a jednocześnie nie powodują tzw. szybkiego zjazdu energetycznego.
- Jedząc przekąski o niskim indeksie glikemicznym możemy sobie pozwolić na nieco częstsze sięganie po takie produkty, co jest ważne z punktu widzenia osób niemających czasu czy warunków na zjedzenie pięciu zbilansowanych posiłków w ciągu dnia.
Kup przekąski o niskim indeksie glikemicznym w sklepie BartFan
Duży wybór przekąsek o niskim indeksie glikemicznym – w tym dostępnych od ręki – znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Proponujemy m.in. czekolady bez cukru, cukierki, zdrowe ciasteczka, ale także dżemy czy masła orzechowe. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, jak i dla swojej rodziny, włącznie z dziećmi, u których warto jak najwcześniej zaszczepić zdrowe nawyki żywieniowe.
Zachęcamy również do lektury innych artykułów poradnikowych na naszym blogu. Eksperci BartFan podpowiadają w nich m.in., dlaczego czekolada gorzka 100 procent kakao może stanowić cenny składnik diety, a także wyjaśniają, dlaczego warto dawać dziecku cukierki bez cukru.