Projekt bez tytułu - 2021-07-26T145406.210

Czekolady bez cukru – 5 powodów, dla których warto mieć je w domu

Zdecydowana większość z nas uwielbia słodycze. I choć zdajemy sobie sprawę z tego, że ich obecność w diecie powinna być symboliczna, to często pozwalamy sobie na małe grzeszki i podjadamy coś słodkiego np. oglądając serial na Netflixie. Nie ma w tym nic złego, o ile sięgamy po odpowiednie, wysokojakościowe słodycze. Do tej kategorii z pewnością zaliczymy czekolady bez cukru. Dlaczego warto mieć ich zapas w domowej spiżarni? 5 najważniejszych argumentów znajdziesz w naszym poradniku.

Czekolady bez cukru mają niski indeks glikemiczny

Jest to koronny argument z punktu widzenia diabetyków. Osoby chore na cukrzycę wcale nie muszą całkowicie rezygnować z jedzenia słodyczy. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami udział węglowodanów w składzie danego produktu nie determinuje tego, czy jest on odpowiedni dla diabetyków, czy też nie. O wiele ważniejszy jest natomiast indeks glikemiczny, który określa, o ile procent wzrośnie stężenie glukozy we krwi cukrzyka po zjedzeniu 50 g danego produktu.

Zdecydowana większość słodyczy ma bardzo wysoki indeks glikemiczny, dlatego umieszczamy je na liście produktów zakazanych w diecie diabetyków. Zupełnie inaczej wygląda to natomiast w przypadku czekolady bez cukru. Przykładowo: gorzka czekolada z wysokim udziałem kakao ma indeks glikemiczny na poziomie 22, czyli taki sam, jak na przykład bakłażan.

Wniosek? Cukrzycy jak najbardziej mogą sobie pozwolić na zjedzenie 1-2 kostek czekolady, ale tylko takiej bez sacharozy. Dopuszczalne są natomiast inne słodziki, jak ksylitol, stewia czy – w ograniczonej ilości – fruktoza.

Dobra czekolada bez cukru może być wartościowym składnikiem diety

Potocznie uważa się, że słodycze są całkowicie bezwartościowymi produktami spożywczymi, dostarczającymi nam jedynie węglowodanów i cukrów. Jest to zbyt daleko idące uogólnienie, ponieważ musimy rozróżnić tutaj słodycze z niskiej półki oraz te produkowane stricte z myślą o diabetykach oraz osobach dbających o linię.

Czekolady bez cukru wysokiej jakości zawierają bardzo dużą ilość kakao (minimum 40 proc.), które stanowi źródło cennych składników, takich jak magnez, potas, żelazo, polifenole, antyoksydanty czy wreszcie nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-9 i omega-6.

Warto wiedzieć, że ludzki organizm nie jest w stanie wytwarzać nienasyconych kwasów tłuszczowych (odpowiadających m.in. za funkcjonowanie układu odpornościowego i nerwowego, a także za zdrowy wygląd skóry), dlatego trzeba je dostarczać wraz z pożywieniem. Dobrym źródłem mogą być tutaj właśnie czekolady bez cukru.

Bez cukru, a jednak słodka

Choć może się wydawać, że czekolady bez cukru nie przypadną do gustu osobom lubiącym słodkie smaki, to w rzeczywistości takie produkty jak najbardziej mogą dać rozkosz podniebieniu każdego smakosza. To zasługa obecności w składzie znacznie zdrowszych i bezpieczniejszych dla cukrzyków substancji – najczęściej ksylitolu, stewii oraz fruktozy.

Warto zatem zapamiętać, że czekolada bez cukru to nie tylko czekolada gorzka, ale też np. mleczna czy śmietankowa.

Fajny wybór dla dziecka

Wielu rodziców stara się maksymalnie odwlec moment, w którym pozwolą dziecku po raz pierwszy w życiu zjeść coś słodkiego. Jest to dobra strategia, natomiast nie zapominajmy, że dzieci chcą próbować nowych rzeczy i mają prawo od czasu do czasu zjeść słodycze. Zwłaszcza te wysokiej jakości, które nie niosą ze sobą ryzyka ani cukrzycy, ani próchnicy, ani otyłości. Tutaj znów idealną propozycją będą czekolady bez cukru.

Gwarantowana poprawa nastroju

Dieta, zdrowy styl życia, unikanie chemii i utrzymywanie prawidłowej masy ciała – to wszystko jest oczywiście ważne. Zawsze jednak przychodzą takie dni, kiedy nie mamy na nic ochoty, wszystko nas drażni i najchętniej… sięgnęlibyśmy po coś słodkiego.

Jest to naturalna reakcja organizmu, ponieważ zjedzenie np. kostki czekolady rzeczywiście od ręki poprawia nastrój i pozwala spojrzeć na rzeczywistość przez różowe okulary. Nie ma w tym żadnej magii. To po prostu efekt wzmożonej produkcji endorfin, potocznie nazywanych hormonami szczęścia.

Nie warto zatem ulegać źle pojmowanej modzie na całkowite „wycinanie” słodyczy ze swojego jadłospisu. Rozróżniajmy produkty bardzo niskiej jakości, zawierające ogromne ilości cukru i agresywnie przetworzone od tych, które śmiało mogą zagościć w domach osób odżywiających się w sposób świadomy, dbających o linię, a także chorych na cukrzycę.

Czekolady bez cukru, w tym deserowe, gorzkie, mleczne czy śmietankowe znajdziesz w ofercie ich producenta – firmy BartFan. Już teraz zajrzyj do naszego sklepu online i wybierz smak dla siebie.

Możliwość komentowania została wyłączona.