Projekt bez tytułu (13)

Dżem dla cukrzyka – czym różni się od zwykłego?

„Masz cukrzycę? To straszne, na pewno nie możesz jeść niczego słodkiego.” – to typowa reakcja osób, które szczerze współczują diabetykom, natomiast nie zdają sobie sprawy z tego, jak ogromny postęp dokonał się w dietetyce. Obecnie cukrzyca, choć nadal groźna dla zdrowia, wcale nie musi oznaczać końca przyjemności z jedzenia. Wprost przeciwnie: diabetycy mają do wyboru ogromną ilość pysznych produktów, włącznie ze zdrowymi słodyczami bez cukru. Dobrym przykładem będą tutaj dżemy dla cukrzyka dostępne w naszym sklepie internetowym. Czym takie dżemy różnią się od zwykłych? To już wyjaśniamy w kolejnym poradniku na blogu.

Czym właściwie są dżemy dla cukrzyka?

Dżemy dla cukrzyka to nic innego jak zwykłe dżemy produkowane z owoców, natomiast pozbawione dodatku sacharozy, czyli popularnego cukru stołowego. Choć „kanon” produkcji dżemów zakłada, że konieczne jest tutaj użycie właśnie cukru, to współczesny przemysł spożywczy udowadnia, że tak być wcale nie musi.

Jeszcze do niedawna dżemy zajmowały jedną z czołowych pozycji na liście produktów zakazanych w diecie osób chorych na cukrzycę. To się na szczęście zmieniło za sprawą wprowadzenia na rynek dżemów bez sacharozy. Oczywiście powstaje pytanie: czy takie dżemy smakują jak dżem? Oczywiście, że tak.

Słodki smak, z którym kojarzymy tradycyjny dżem, jest zapewniony przez dodatek wybranej substancji słodzącej pochodzenia naturalnego (czyli tzw. słodzika). Do produkcji dżemów BartFan wykorzystujemy wyłącznie najlepsze i najzdrowsze zamienniki cukru stołowego, czyli fruktozę oraz ksylitol.

Jak to możliwe, że dżemy dla cukrzyków są bezpiecznym składnikiem diety diabetyka?

Pamiętajmy o bardzo ważnym fakcie. O tym, czy dany produkt może zagościć w jadłospisie osoby z cukrzycą czy też nie, decyduje indeks glikemiczny. To ten parametr powoduje, że np. niektóre owoce, powszechnie uznawane za zdrowe, są praktycznie wykluczone w diecie diabetyka.

Ponieważ indeks glikemiczny białego cukru jest bardzo wysoki, to należy pozbyć się tego składnika z produktów spożywczych przeznaczonych dla diabetyków. To też zrobiliśmy produkując nasze dżemy. Stosowane w nich zamienniki cukru stołowego są pod tym względem o wiele bezpieczniejsze:

  • Fruktoza – indeks glikemiczny wynosi 20. Fruktoza jest cukrem naturalnie występującym w owocach. Nie każdy wie, że jest znacznie słodsza niż sacharoza, stąd można jej dodać o wiele mniej do produktu, aby osiągnąć identyczny efekt smakowy.
  • Ksylitol – indeks glikemiczny wynosi zaledwie 8. Ksylitol to naturalny słodzik, nazywany również „cukrem brzozowym”. Pomimo tego, że jest słodki, ma aż o 40% mniej kalorii w porównaniu z cukrem białym.

Warto podkreślić, że dżemy dla cukrzyka są nie tylko bezpieczne pod względem niskiego indeksu glikemicznego, ale również niskokaloryczne (oczywiście w zestawieniu z tradycyjnymi dżemami). Dlatego może to być świetna propozycja dla osób w pełni zdrowych, natomiast dbających o linię, będących na diecie redukcyjnej czy po prostu świadomie wybierających produkty spożywcze do swojego jadłospisu. Nasze dżemy są również bezpieczne dla zębów i bardzo smakują dzieciom!

To jest ważne

Produkty o niskim indeksie glikemicznym są wskazanym składnikiem diety, ponieważ pozwalają zminimalizować częste i znaczne wahania cukru we krwi, co jest szkodliwe dla zdrowia.

Dodajmy, że wszystkie dżemy bez cukru marki BartFan posiadają etykiety z informacjami dla diabetyków, które będą przydatne także dla osób aktywnych fizycznie, stosujących restrykcyjną dietę, jak również dla alergików (oferujemy wyłącznie dżemy bez laktozy i glutenu).

Czy dżemy bez cukru są smaczne? Te oferowane w sklepie internetowym BartFan jak najbardziej! Mamy wiele rodzajów dżemów bez dodatku cukru, w tym agrestowy, ananasowy, aroniowy z wiśnią i maliną, brzoskwiniowy czy jagodowy. Zapoznaj się z całą naszą ofertą i wybierz dżemy dla siebie lub kogoś bliskiego – to będzie doskonały prezent dla diabetyka czy po prostu dla osoby, która dba o zdrową, zbilansowaną dietę.

Sprawdź wszystkie dżemy bez cukru w sklepie BartFan

Zachęcamy również do lektury innych artykułów na naszym blogu, w których m.in. wyjaśniamy, dlaczego dżemy z konserwantami to nic złego, a także podajemy 5 dobrych powodów, by mieć w domowej spiżarni czekolady bez cukru.

Możliwość komentowania została wyłączona.