Projekt bez tytułu - 2022-08-01T154121.538

Dżemy bez cukru. Czy są smaczne?

Cukier – to słowo w ostatnich tygodniach jest mocno eksploatowane w mediach. Wszystko oczywiście za sprawą paniki, jaką wywołała informacja o niedoborach tego podstawowego produktu spożywczego. Ceny cukru niemal z dnia na dzień poszybowały do absurdalnych wręcz poziomów. Nieco przekornie napiszemy, że jest to dobra motywacja do tego, aby znacząco ograniczyć lub wręcz całkowicie zrezygnować ze spożycia cukru – nie tylko z korzyścią dla portfela, ale przede wszystkim dla zdrowia.

Jest to tym bardziej dobry pomysł, że nawet fani słodkości śmiało mogą obejść się bez tego składnika, po prostu wybierając zdrowe i smaczne produkty bez cukru dostępne w sklepie internetowym BartFan. Jedną z pozycji, jaka powinna znaleźć się na liście zakupów, są pyszne dżemy bez cukru, którym poświęcamy kolejny artykuł na naszym blogu.

Bez cukru, ale to wciąż dżem!

Nasze babcie pewnie by się przeżegnały słysząc o pomyśle przygotowania dżemu bez dodatku cukru. Pełna zgoda: tradycyjna receptura wymaga użycia tego składnika w bardzo dużych ilościach. Problem w tym, że taki dżem jest prawdziwą bombą kaloryczną i zakazanym owocem dla osób z nadwagą, otyłością oraz chorych na cukrzycę.

Świat idzie do przodu, a jednym z symboli jego rozwoju jest opracowanie znacznie zdrowszych produktów spożywczych, pozbawionych cukru i tym samym idealnie wpisujących się w potrzeby żywieniowe współczesnych społeczeństw. Nie można przecież przechodzić do porządku dziennego nad epidemią otyłości i próchnicy, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Jak produkuje się dżem bez dodatku cukru?

Dżemy bez cukru to produkty bazujące na owocach – i to tych naturalnych, gdyby ktoś jeszcze miał wątpliwości. Cukier stołowy, czyli sacharozę, zastępuje się w nich o wiele zdrowszymi i bezpieczniejszymi dla zębów słodzikami.

W ofercie BartFan znajdziesz dżemy bez cukru słodzone fruktozą oraz ksylitolem. Fruktoza to cukier prosty, który występuje w owocach – jest więc produktem zupełnie naturalnym, przyjmowanym podczas jedzenia jabłek, pomarańczy, picia świeżo wyciskanych soków itd.

Ciekawostka

Fruktoza jest znacznie słodsza niż cukier stołowy (sacharoza), dzięki czemu można jej dodać do dżemu mniej, zachowując przy tym identyczne wrażenia smakowe.

Bardzo ciekawym słodzikiem jest ksylitol. Choć nazwa może odstraszać i kojarzyć się z ciężką chemią, to w rzeczywistości ksylitol jest substancją jak najbardziej naturalną – nieprzypadkowo określa się go mianem „cukru brzozowego”. Co ważne, ksylitol dostarcza aż o około 40% mniej kalorii w porównaniu z sacharozą. Jest bezpieczny dla osób będących na diecie redukcyjnej, a także chcących zachować uzębienie w nienagannej kondycji.

Czy diabetycy mogą jeść dżemy bez cukru?

Dżemy z fruktozą i ksylitolem jak najbardziej mogą stanowić atrakcyjny, smaczny dodatek do diety osób chorujących na cukrzycę. Mamy tutaj do czynienia z identyczną sytuacją jak w przypadku popularnych czekolad dla cukrzyków. Pisząc w dużym uproszczeniu: dżem bez cukru nie powinien być podstawowym produktem w jadłospisie diabetyka, natomiast sięganie po niego od czasu do czasu (np. 2-3 razy w tygodniu na śniadanie) jest bezpieczne.

Wynika to z prostego porównania indeksu glikemicznego poszczególnych substancji słodzących. I tak:

  1. Indeks glikemiczny dla fruktozy wynosi 20.
  2. Indeks glikemiczny dla ksylitolu wynosi 8.
  3. Indeks glikemiczny dla sacharozy wynosi 70.
  4. Indeks glikemiczny dla glukozy wynosi 100.

Tymczasem to właśnie wartość indeksu glikemicznego decyduje o tym, czy dany produkt spożywczy jest bezpieczny dla cukrzyków. Dżemy bez cukru, słodzone fruktozą oraz ksylitolem, wypadają pod tym względem bardzo korzystnie, powodując mniejsze wahania stężenia cukru we krwi w porównaniu ze zwykłymi dżemami słodzonymi sacharozą.

Podkreślamy przy tym, że decyzję o wprowadzeniu jakiegokolwiek nowego produktu do swojej diety zawsze warto skonsultować z diabetologiem.

Po prostu spróbuj!

W stałej ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz kilkanaście rodzajów dżemów bez cukru, w bardzo atrakcyjnych wariantach smakowych, m.in.: agrestowy, ananasowy, aroniowy z wiśnią i maliną, brzoskwiniowy, jagodowy, morelowy czy oczywiście uwielbiany przez dzieci truskawkowy.

Wszystkie oferowane przez nas dżemy są produktami bez cukru, pozbawionymi laktozy oraz bezglutenowymi, dlatego są bezpieczne dla alergików.

Zachęcamy również do lektury innego artykułu na naszym blogu, w którym rozprawiamy się z mitami na temat dżemów z konserwantami.

Możliwość komentowania została wyłączona.