Projekt bez tytułu (91)

Czekolada gorzka w diecie – tak czy nie?

Czekolada jest najpopularniejszym przysmakiem na świecie. Sięgamy po nią wtedy, gdy chcemy sobie poprawić nastrój i czujemy nieodpartą potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego. Warto natomiast wiedzieć, że czekolada czekoladzie nierówna. W tej kategorii znajdziemy zarówno produkty, których należy się wystrzegać, jak i te, które mogą stanowić całkiem wartościowy składnik diety – również zbilansowanej. W naszym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, czy czekolada gorzka w diecie to rzeczywiście dobry pomysł.

Co trzeba wiedzieć o gorzkiej czekoladzie?

Prawdopodobnie wiesz, że gorzka czekolada jest o wiele zdrowsza niż ta słodzona sacharozą, czyli cukrem stołowym. Ale właściwie dlaczego?

Po pierwsze: nie zawiera ona niepożądanej substancji słodzącej, w głównej mierze odpowiedzialnej za wysoką kaloryczność produktu, epidemię cukrzycy oraz wiele innych dolegliwości zdrowotnych (nadmiar cukru w diecie prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego w organizmie, ma fatalny wpływ na układ odpornościowy, powoduje próchnicę i nadwagę oraz otyłość).

Po drugie: czekolada bez cukru charakteryzuje się wysoką zawartością kakao, czyli bardzo cennego składnika w diecie. Taka czekolada nie tylko nie tuczy (oczywiście jedzona w rozsądnych ilościach), ale również ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu.

To warto wiedzieć

Wysokiej jakości gorzka czekolada zawiera mnóstwo błonnika pokarmowego, przeciwutleniacze, polifenole (silne antyoksydanty), peptydy, aminokwasy, białka, fosfolipidy, kwas oleinowy, kwasy organiczne, minerały oraz witaminy z grupy B.

Wszystko to powinno Cię przekonać do tego, aby zastąpić standardowe czekolady mleczne (a tym bardziej białe) znacznie zdrowszymi czekoladami gorzkimi i deserowymi bez dodatku cukru.

Komu można rekomendować włącznie gorzkiej czekolady do diety?

Gorzka czekolada jest zaliczana do kategorii zdrowych słodyczy bez cukru, stworzonych specjalnie z myślą o kilku grupach odbiorców:

  • osobach chorych na cukrzycę,
  • osobach chcących schudnąć, ale niepotrafiących rozstać się ze słodyczami,
  • osobach dbających o zęby (to obecność sacharozy w produktach spożywczych jest głównym czynnikiem ryzyka próchnicy),
  • osobach aktywnych, które potrzebują wartościowych produktów energetycznych, np. podczas treningu,
  • osobach świadomie się odżywiających, wykluczających z diety produkty wysoce przetworzone i zawierające sacharozę.

Gorzka czekolada, zwłaszcza 100% kakao, to świetny dodatek do diety, nie tylko z uwagi na wartościowy skład, ale także działanie antydepresyjne – gdy masz gorszy nastrój, to możesz śmiało sięgnąć po kostkę takiej czekolady i nie mieć z tego powodu żadnych wyrzutów sumienia.

Czekolada gorzka w diecie osoby z cukrzycą

Napisanie, że diabetycy mogą sięgać po gorzką czekoladę bez żadnych ograniczeń byłoby dużym nadużyciem. Faktem jest natomiast, że czekolada o wysokiej zawartości kakao, pozbawiona dodatku cukru stołowego, może stanowić przyjemną i bezpieczną pozycję w diecie cukrzycowej.

Warto wiedzieć, że polifenole zawarte w kakao poprawiają wrażliwość organizmu na insulinę, co jest pożądane w przypadku cukrzyków. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż gorzka czekolada bez cukru ma stosunkowo niski indeks glikemiczny, a więc kluczowy parametr decydujący o tym, czy dany produkt może znaleźć się w jadłospisie osoby z cukrzycą.

Czy wiesz, że…

przeprowadzono badania, które wykazały, że jedzenie gorzkiej czekolady o wysokiej zawartości kakao zmniejsza apetyt oraz zwiększa uczucie sytości po posiłku? Między innymi dlatego jest to polecany składnik diety redukcyjnej u osób, które nie chcą całkowicie rezygnować ze słodyczy.

Posmakuj czekolad bez cukru z oferty BartFan!

BartFan, rodzinna fabryka słodyczy o wieloletniej tradycji, jako pierwsza wprowadziła na polski rynek wartościowe słodycze bez cukru. Dedykujemy je nie tylko osobom chorym na cukrzycę, ale także chcącym zrzucić zbędne kilogramy bez rezygnowania z przyjemności jedzenia np. czekolady.

W naszej ofercie znajdziesz słodycze pozbawione cukru stołowego, czyli sacharozy, słodzone znacznie mniej kalorycznymi i bezpiecznymi dla zębów słodzikami, w tym maltitolem, ksylitolem, stewią czy erytrytolem. Mamy też czekolady niezawierające żadnych substancji słodzących.

Czekolady marki BartFan to produkty z kategorii superfoods, bez laktozy, odpowiednie dla wegan i osób z celiakią (bez glutenu). Wszystkie czekolady są dostępne w naszym sklepie internetowym – to super wybór do domu, jak i na prezent dla cukrzyka czy kogoś bliskiego, kto stawia na zdrową, zbilansowaną, a przy tym smaczną dietę.

Możliwość komentowania została wyłączona.