gorzka-czekolada-a-korzysci-dla-mozgu-jedzenie-czekolady-sprzyja-koncentracji-i-skupieniu

Gorzka czekolada a korzyści dla mózgu: jedzenie czekolady sprzyja koncentracji i skupieniu!

Większość z nas nie potrzebuje żadnych konkretnych powodów, aby sięgnąć po kostkę czekolady. Uwielbiamy jej smak, dlatego jest to zdecydowanie najpopularniejszy produkt z kategorii słodyczy na świecie. Warto natomiast wiedzieć, że jedzenie czekolady – zwłaszcza gorzkiej, o wysokiej zawartości kakao, może mieć korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Nie ma w tym żadnej magii, wynika to po prostu ze składu tego produktu, co dokładnie wyjaśniamy w naszym poradniku. Dowiedz się, jakie korzyści dla mózgu przynosi jedzenie gorzkiej czekolady, z akcentem na sprzyjanie koncentracji i skupieniu.

Wpływ czekolady na pracę mózgu

Mózg jest kluczowym organem, który odpowiada za kontrolowanie całego układu nerwowego oraz za funkcje intelektualne. Paradoksalnie przykładamy niewiele wagi do kwestii zapewnienia mu odpowiedniego odżywiania. Większość z nas wie, co jest dobre dla serca, nerek czy wątroby, ale dla mózgu? Tutaj, jako społeczeństwo, mamy poważne braki w wiedzy.

Tymczasem wiele dobrych dla mózgu rzeczy znajduje się właśnie w wysokiej jakości gorzkiej czekoladzie. Mamy aż nadto dowodów na potwierdzenie tej tezy, których dostarczyło nam m.in. bardzo interesujące badanie przeprowadzone w 2017 roku przez zespół badaczy z Uniwersytetu L’Aquila we Włoszech.

Obiektem zainteresowania naukowców był wpływ kakao na funkcjonowanie ludzkiego mózgu. Okazało się, że regularne jedzenie gorzkiej czekolady o wysokiej zawartości kakao pozwala uzupełnić poziom polifenoli, czyli przeciwutleniaczy, które minimalizują ryzyko nowotworów, chorób układu krwionośnego oraz chorób otępiennych – w tym Alzheimera. Podobny efekt dają zawarte w kakao flawanole.

Z badania wynika, że jedzenie czekolady z wysoką zawartością kakao przynosi pozytywne efekty dla mózgu, jednak różnią się one w zależności od wieku. U osób starszych przeciwutleniacze obecne w kakao przede wszystkim prowadzą do polepszenia koncentracji, poprawiają pamięć oraz swobodę wypowiedzi. Było to szczególnie widoczne w przypadku osób mających pierwsze objawy demencji.

Z kolei u młodszych i zdrowych osób z grupy badawczej, jedzenie czekolady z wysoką zawartością kakao przyczyniło się do poprawy funkcji poznawczych mózgu, czyli m.in. ułatwiło uczenie się, przyswajanie nowych informacji i wyciąganie logicznych wniosków.

Gorzka czekolada z wysoką zawartością kakao ma szczególnie korzystny wpływ na mózg kobiety

Bardzo ciekawą obserwacją poczynioną przez włoskich badaczy było stwierdzenie, że jedzenie produktów z wysoką zawartością kakao – w tym gorzkiej czekolady – ma wyjątkowo dobry wpływ na kobiecy mózg.

U pań pozytywnym efektem było m.in. zmniejszenie zgłaszanych wcześniej problemów z zasypianiem i innych zaburzeń snu.

Jedz gorzką czekoladę, a Twój mózg może działać lepiej

Trzeba wyraźnie podkreślić, że z włoskiego badania nie wynika jednoznacznie to, dlaczego jedzenie czekolady zasobnej w kakao ma tak pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Wszystkie tropy prowadza jednak do wspomnianych już przeciwutleniaczy, z akcentem na flawanole, których gorzka czekolada jest prawdziwą skarbnicą.

Wiemy, że flawanole przynoszą korzyści dla pracy układu krwionośnego, stąd teza, że ich wysoka zawartość w diecie może poprawiać ukrwienie mózgu i tym samym sprzyjać koncentracji, skupieniu, funkcjom intelektualnym, zdolności uczenia się i wysławiania. W badaniu było to doskonale widoczne w grupie starszych osób, u których obserwowano już wyraźne problemy z centralnym ośrodkiem nerwowym (demencja, otępienie).

Badacze zwrócili również uwagę na potencjalnie niekorzystne skutki włączenia czekolady do swojej regularnej diety – chodzi tutaj głównie o ryzyko nadwagi, próchnicy oraz cukrzycy, co jednak można wyeliminować sięgając po wysokojakościową, gorzką czekoladę 100% kakao i oczywiście jedząc ją w rozsądnych ilościach.

Zajrzyj do innego artykułu na naszym blogu i dowiedz się, ile gorzkiej czekolady dziennie możesz zjeść, aby sobie nie zaszkodzić.

Szeroki wybór czekolad bez cukru, o wysokiej zawartości kakao, znajdziesz oczywiście w naszym sklepie internetowym. Teraz masz kolejny dobry powód, aby częściej sięgać po ten przysmak.

Możliwość komentowania została wyłączona.