Projekt bez tytułu (19)

Zdrowe cukierki. Sprawdź, komu je polecamy

Choć wielu z nas się do tego oficjalnie nie przyznaje, to bądźmy ze sobą szczerzy – wszyscy lubimy słodycze. Są oczywiście różne preferencje w zakresie ich smaku, rodzaju czy formy, ale regularnie miewamy takie momenty, kiedy po prostu czujemy nieodpartą pokusę sięgnięcia po coś słodkiego. I nie ma w tym nic złego, o ile są to słodycze wysokiej klasy, najlepiej niezawierające cukru. Przykładem mogą być tutaj zdrowe cukierki. Komu warto je zarekomendować?

Czym właściwie są zdrowe cukierki?

Wiemy, że wyrażenie „zdrowe cukierki” może brzmieć dla Ciebie jak oksymoron, ale uwierz, że w takim zestawieniu słów nie ma żadnego marketingowego naciągania. Mówimy tutaj o cukierkach pozbawionych sacharozy, czyli cukru, którego nadmiar w diecie może powodować m.in. otyłość i nadwagę, insulinoodporność, cukrzycę typu 2, próchnicę, osteoporozę, zaburzenie metabolizmu, stan zapalny organizmu, choroby serca czy wahania nastroju.

Pytanie brzmi zatem, jak to możliwe, że produkty bez cukru są smaczne i nie wiedząc, z czym mamy do czynienia, nawet nie zorientujemy się, że jemy słodycze wolne od sacharozy? Tajemnica tkwi w substancji słodzącej, potocznie nazywanej słodzikiem. Tutaj najczęściej stosuje się takie substancje, jak:

  • ksylitol,
  • maltitol,
  • stewię,
  • fruktozę,
  • erytrol,
  • palatynozę.

Zdrowe cukierki mogą być zatem składnikiem diety osób, które z różnych powodów unikają sacharozy w swoim jadłospisie. To bardzo dobry pomysł, którego realizacja jak się okazuje wcale nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z jedzenia słodyczy. Ważne jest tylko, aby były to właśnie słodycze bez cukru.

Przejdźmy zatem do spełnienia obietnicy złożonej w tytule tego artykułu i wymieńmy grupy osób, którym można śmiało polecić zakup zdrowych cukierków do przekąszania ich np. podczas wieczornego oglądania ulubionego serialu.

Diabetycy

Zdrowe cukierki spełniają wszystkie kryteria, aby zaliczyć je do kategorii słodyczy dla diabetyków. Nie chodzi tutaj tylko o brak zawartości sacharozy, ale przede wszystkim o niski indeks glikemiczny. Dodatkowo w ofercie BartFan znajdziesz słodycze z wyliczonymi wartościami WW (Wymiennik Węglowodanowy) oraz WBT (Wymiennik Białkowo Tłuszczowy), co jest bardzo ważne z punktu widzenia osób chorych na cukrzycę.

Osoby z nadwrażliwością lub alergią na gluten

Zdrowe cukierki dostępne w naszym sklepie internetowym są słodyczami bez glutenu, a więc pozbawionymi składnika powodującego reakcję alergiczną układu pokarmowego u osób chorych na celiakię lub mających nadwrażliwość pokarmową na gluten. To coraz powszechniejsza alergia w naszej populacji, szczególnie szybko szerząca się wśród dzieci.

Jak widać rodzice mogą bez problemu znaleźć dla swoich małych alergików bezpieczne i wciąż bardzo smaczne słodycze. Zwłaszcza, że zdrowe cukierki nie zwiększają również ryzyka próchnicy – choć oczywiście zawsze należy skrupulatnie pilnować, by dziecko dokładnie myło zęby oraz regularnie chodzić z nim na przeglądy dentystyczne.

Osoby zestresowane

To szczególnie ciekawy przykład, ponieważ na pierwszy rzut oka słodycze bez cukru nie powinny mieć żadnego związku ze stresem. Okazuje się jednak, że podgryzanie takich produktów w rozsądnych ilościach może mieć bardzo pozytywny wpływ na psychikę. Dlaczego? Ponieważ np. zjedzenie czekolady bez cukru powoduje wzmożoną produkcję endorfin, potocznie nazywanych „hormonami szczęścia”.

Sportowcy

Osoby uprawiające sport amatorsko czy wyczynowo muszą bardzo uważać na to, co jedzą. Szczególnie przed i bezpośrednio po treningu powinny dostarczyć organizmowi sporej dawki energii, najlepiej pochodzącej ze zdrowych produktów spożywczych. I do tej kategorii możemy z powodzeniem zaliczyć cukierki bez cukru, zwłaszcza te słodzone erytrolem, czyli bezkalorycznym słodzikiem – dodają energii, natomiast nie zaburzają bilansu kalorycznego i nie powodują odkładania się tkanki tłuszczowej.

Jeśli jesteś w którejkolwiek z tych grup lub po prostu z ciekawości chcesz sprawdzić, jak smakują zdrowe cukierki, to bardzo duży wybór takich produktów znajdziesz w ofercie naszego sklepu internetowego.

Możliwość komentowania została wyłączona.