Projekt bez tytułu (1)

Smaczne produkty bez cukru – sklep BartFan ma wszystko dla chcących odżywiać się świadomie

Aż 84 proc. Polaków deklaruje, że zdrowe odżywianie jest dla nich ważną lub bardzo ważną częścią życia – tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Inquiry. I choć nasze nawyki żywieniowe wciąż pozostawiają wiele do życzenia, to w ostatnich latach nastąpiła tutaj zauważalna zmiana. Mamy coraz większą świadomość potrzeby sięgania po nieprzetworzone, naturalne produkty spożywcze. Doskonałym przykładem będzie rosnące zainteresowanie produktami bez cukru. Sklep internetowy BartFan oferuje szeroki wybór smacznych, pożywnych i korzystnych dla organizmu przekąsek, w tym uwielbianych przez dzieci słodyczy bezcukrowych.

Wciąż spożywamy za dużo cukru

Czy wiesz, że w 1950 roku spożycie cukru w Polsce wynosiło 21 kilogramów na osobę rocznie? Wspominamy o tym, ponieważ ponad 60 lat później liczba ta się podwoiła i w 2017 roku (ostatnie dane zaprezentowane przez GUS) zjadaliśmy już 44 kilogramy cukru!

Mnóstwo osób nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, że cukier jest obecny w większości produktów spożywczych, jakie lądują w naszych koszykach zakupowych. Jego coraz ważniejszym źródłem w diecie są różnego rodzaju napoje gazowane, soki oraz nektary, których spożycie jest dziś na rekordowo wysokim poziomie (i to pomimo podwyższenia cen spowodowanego wprowadzeniem tzw. podatku cukrowego).

Tymczasem zgodnie z najnowszymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia spożycie cukru powinno zostać ograniczone do 10 proc. ogółu energii. Pisząc prościej: jeśli dorosła osoba ma zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 2000 kilokalorii dziennie, to cukier powinien dostarczać maksymalnie 200 kilokalorii, co odpowiada około 10 łyżeczkom. W praktyce jest to wielokrotnie więcej.

Konsekwencje nadmiaru cukru w diecie

Większość z nas lubi słodkie rzeczy. Jest to skutek reakcji chemicznej, jaka zachodzi w mózgu – pod wpływem cukru zaczyna on produkować dopaminę, dzięki czemu czujemy się znacznie lepiej, uspokajamy się, widzimy świat w lepszych barwach. Efekt ten jest jednak krótkotrwały, w przeciwieństwie do długofalowych konsekwencji przesadzania z ilością cukru w diecie.

Nadmiar produktów zawierających sacharozę w jadłospisie jest jedną z głównych przyczyn nadwagi i otyłości, a także cukrzycy typu 2. U osób spożywających zbyt dużo cukru notuje się zaburzenia funkcjonowania układu krwionośnego (podwyższone ciśnienie krwi, co jest czynnikiem ryzyka chorób serca). Dieta zasobna w cukier może również prowadzić do miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Jej typową konsekwencją, zauważaną już u dzieci, jest także próchnica (ma ją ponad 80 proc. dzieci w Polsce!).

Bardzo niepokojące, ale też dające do myślenia badania nad cukrem opublikowano w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy dowiedli, że osoby, u których cukier stanowi 25 proc. dziennego zapotrzebowania na energię, są aż trzykrotnie bardziej narażone na śmierć spowodowaną chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Ponadto nadmiar cukru w diecie utrudnia organizmowi przyswajanie najcenniejszych składników odżywczych, takich jak witaminy A, E, C, B6 i B12, kwas foliowy, wapń, magnez, żelazo oraz cynk.

Organizm ostrzega o zbyt wysokim spożyciu cukru

Oczywiście w codziennym pędzie życia trudno jest na bieżąco kontrolować spożycie cukru – zwłaszcza, jeśli sięga się po popularne produkty spożywcze dostępne w zwykłych sklepach, w większości będących typowymi bombami cukrowymi. Dlatego warto uważnie obserwować swój organizm, ponieważ wysyła on sygnały ostrzegające przed nadmiernym udziałem cukru w bilansie energetycznym.

Do tych najbardziej symptomatycznych sygnałów zaliczymy:

  • uczucie ciągłego zmęczenia,
  • rozdrażnienie,
  • przyrost masy ciała,
  • brak energii,
  • pogorszenie wyglądu cery (trądzik),
  • bóle stawów,
  • problemy z zasypianiem,
  • próchnicę,
  • problemy z koncentracją i bystrością umysłu.

Czy trzeba rezygnować ze słodkich produktów w diecie?

Na szczęście nie. Wskazane jest natomiast zastąpienie klasycznych słodyczy ich znacznie korzystniejszymi dla zdrowia odpowiednikami, czyli słodyczami pozbawionymi cukru (sacharozę zastępuje się w nich np. ksylitolem czy stewią). Ich producentem jest firma BartFan.

Już teraz sprawdź zdrowe słodycze w sklepie internetowym BartFan i wybierz pyszne przekąski dla całej rodziny!

Możliwość komentowania została wyłączona.