Projekt bez tytułu (2)

Słodycze dla diabetyków. Co warto o nich wiedzieć?

Cukrzyca i słodycze? Większości z nas wydaje się, że takie połączenie jest niemożliwe, a już na pewno niezdrowe. Tymczasem na rynku od dawna są dostępne słodycze dla diabetyków, które bez żadnego ryzyka mogą włączyć do swojej diety osoby chore na cukrzycę. Jak to możliwe? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym właściwie są słodycze dla diabetyków?

Mówimy tutaj o słodyczach, w których cukier pod postacią sacharozy zastąpiono znacznie zdrowszym słodzikiem. Przez słowo „zdrowszy” mamy na myśli mniej kaloryczny, a przede wszystkim o niższym indeksie glikemicznym.

Substytutami sacharozy stosowanymi np. w czekoladzie dla cukrzyków są substancje określane mianem polioli. Do tej grupy zaliczymy przede wszystkim ksylitol oraz maltitol. W zastępstwie dla sacharozy do produkcji słodyczy dla diabetyków można użyć także fruktozy (w mocno ograniczonej ilości).

Efekt jest taki, że słodkie produkty bez cukru smakują praktycznie tak samo, jak klasyczne słodycze, natomiast nie stanowią już zagrożenia dla zdrowia diabetyków. Mogą być obecne w diecie osób chorych na cukrzycę w rozsądnych ilościach, stanowiąc smaczną, poprawiającą nastrój przekąskę, a także zrywając z koniecznością stosowania się do drakońskich ograniczeń żywieniowych.

Szeroki wybór słodyczy dla diabetyków

Najpopularniejszym produktem z tej kategorii są oczywiście czekolady bez cukru, natomiast warto podkreślić, że osoby chore na cukrzycę mogą dosłownie przebierać w pysznych, wartościowych słodyczach stanowiących zarówno przekąskę, jak i dodatek do pełnowartościowego posiłku.

Jeśli chcesz uzupełnić domową spiżarnię o takie produkty lub np. zrobić trafiony prezent komuś bliskiemu chorującemu na cukrzycę, to zacznij od zapoznania się z ofertą sklepu internetowego BartFan. Znajdziesz w nim takie słodycze bezcukrowe, jak:

  • batony,
  • chałwy,
  • chrupki naturalne,
  • bakalie w czekoladzie,
  • dżemy i smarowidła,
  • masła orzechowe,
  • pralinki,
  • żelki,
  • słodziki.

Jest zatem w czym wybierać i jesteśmy przekonani, że każdy diabetyk znajdzie tutaj coś dla siebie. Warto jednocześnie podkreślić, że nasze słodycze bez cukru nie są propozycją wyłącznie dla osób chorych na cukrzycę. Śmiało mogą po nie sięgnąć także osoby dbające o linię, będące na diecie redukcyjnej, zdrowo się odżywiające, rodzice, którzy szukają wartościowej i smacznej przekąski dla dziecka itd.

Co sprawia, że słodycze bez cukru są bezpieczne dla diabetyków?

Jak już wspomnieliśmy mamy tutaj do czynienia z produktami, w których nie występuje sacharoza. Dzięki temu są one nie tylko mniej kaloryczne, ale przede wszystkim charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym – a to kluczowy parametr pozwalający określić bezpieczeństwo danego produktu w diecie diabetyka.

Pisząc w dużym skrócie: indeks glikemiczny określa, o ile procent wzrośnie stężenie glukozy we krwi po zjedzeniu 50 g produktu. Żywność i napoje z wysokim indeksem glikemicznym są niewskazane w diecie osób chorych na cukrzycę.

Przykładowo: gorzka czekolada ma indeks glikemiczny na poziomie 22, czyli taki sam, jak na przykład bakłażan. Dlatego może być obecna w diecie diabetyka, również ze względu na jej właściwości zdrowotne.

Przypomnijmy, że wysokiej jakości czekolada, którą kupisz w naszym sklepie internetowy, zawiera dużą ilość kakao. Jest źródłem polifenoli, antyoksydantów (neutralizujących wolne rodniki), cennych kwasów z grupy omega-6 i omega-9, a także składników mineralnych na czele z żelazem, potasem oraz magnezem.

Nie zapominajmy również, że słodycze dla diabetyków, podobnie jak ich klasyczne odpowiedniki z sacharozą, powodują uwalnianie większej ilości endorfin – dzięki temu po zjedzeniu czegoś słodkiego czujemy się znacznie lepiej, mamy dobry humor i zyskujemy dodatkową energię do działania. Tymczasem zachowanie odpowiedniej kondycji psychicznej jest szalenie ważne w przypadku zmagania się z chorobą cukrzycową.

Możliwość komentowania została wyłączona.