Projekt bez tytułu - 2022-05-23T152819.736

Słodycze bez laktozy – co warto o nich wiedzieć?

To świetnie, że szukasz zdrowych produktów spożywczych dla całej rodziny – szczególnie z myślą o dzieciach. Na pewno jednak dobrze wiesz, że producenci często próbują wprowadzić nas w błąd, dlatego zachowujesz daleko idącą ostrożność podczas zakupów. O ile kwestia tego, czy warto zastąpić popularne cukierki i czekolady słodyczami bez cukru raczej nie podlega dyskusji, o tyle pewne wątpliwości mogą już budzić słodycze bez laktozy. Czy rzeczywiście są zdrowe, jak podpowiada intuicja? Sprawdź to w naszym artykule.

Czym jest laktoza?

Laktoza to po prostu cukier mlekowy. Jak łatwo się domyślić, znajdziemy go w mleku, a tym samym w różnego rodzaju produktach mlecznych, w tym w popularnych czekoladach czy cukierkach. Laktoza odpowiada za nieco słodkawy smak mleka, choć sama w sobie nie jest tak słodka jak chociażby sacharoza.

Trzeba w tym miejscu obalić dość popularny w ostatnim czasie mit. Laktoza nie jest szkodliwym związkiem organicznym. Wprost przeciwnie: odpowiada za prawidłowe wchłanianie wapnia (czyli najcenniejszego składnika mleka), ma również pozytywny wpływ na mikroflorę jelitową.

Ciekawostka

Nie jest prawdą, że najwyższe stężenie laktozy znajdziemy w mleku krowim. Więcej laktozy zawiera chociażby mleko kobiece (między 5,5 a 7,5% w porównaniu do 4,6-4,9% dla mleka krowy).

Nietolerancja laktozy

„Moda” na wykluczanie laktozy z diety narodziła się wraz ze wzrostem świadomości na temat nietolerancji tego cukru. Jest to zaburzenie polegające na tym, że organizm nie jest w stanie rozkładać i wchłaniać laktozy w wyniku produkowania niewystarczającej ilości laktazy (enzymu odpowiedzialnego za rozkład laktozy).

U osób z nietolerancją laktozy cukier ten jest od razu przekazywany do jelita grubego, gdzie stanowi pożywkę dla bakterii, a dodatkowo zatrzymuje wodę. Oszczędzimy Ci powtórki z chemii i biologii. Wystarczy wiedzieć, że spożycie produktów zawierających laktozę przez osobę cierpiącą na nietolerancję tego cukru wywołuje bardzo nieprzyjemne dolegliwości: silny ból brzucha, wzdęcia, gazy, biegunkę czy mdłości.

Dla kogo są słodycze bez laktozy?

Ze słodyczami bez laktozy jest dokładnie tak samo jak z produktami bez glutenu – powinny po nie sięgać te osoby, które mają ku temu wskazania medyczne czy szerzej dietetyczne. Jeśli Twój organizm toleruje laktozę, nie masz żadnych problemów trawiennych po wypiciu szklanki mleka czy zjedzeniu zwykłej czekolady, to możesz traktować słodycze bez laktozy w kategorii ciekawostki.

Docelowo natomiast stawiaj na inne produkty z naszej oferty, w tym na przykład czekoladę gorzką 100 procent kakao, która jest nie tylko bardzo smaczna, ale też zdrowa (serio, słodycze mogą być zdrowe!).

Słodycze bez laktozy stanowią natomiast świetną propozycję dla osób z nietolerancją – dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zjedzenie np. kilku cukierków bez glutenu i bez laktozy (takie produkty znajdziesz w ofercie naszego sklepu internetowego) nie wywoła u takiej osoby żadnych nieprzyjemnych dolegliwości.

Produkty bez laktozy stanowią również idealną propozycję dla wegan. Pamiętajmy, że osoby będące na restrykcyjnej diecie roślinnej wykluczają ze swojego jadłospisu wszelkie produkty odzwierzęce oraz te, które mogą zawierać takie produkty – na przykład pod postacią mleka. Słodycze bez laktozy są zatem fajnym, smacznym urozmaiceniem diety wegańskiej.

Jak smakują słodycze bez laktozy?

Regularnie pytają nas o to klienci, którzy chcą się skusić na zakup słodyczy bez laktozy – czy to z przyczyn zdrowotnych, światopoglądowych czy z czystej ciekawości – natomiast mają obawy o kwestię smaku. Uspokajamy: takie słodycze smakują praktycznie tak samo jak wszystkie inne, które nie zawierają cukru.

W słodyczach bez laktozy mleko zostało zastąpione roślinnym zamiennikiem – najczęściej jest to proszek kokosowy. Dzięki temu ich smak wcale nie odbiega od produktów mlecznych, choć można się tutaj doszukać nieco egzotycznych nut.

Przekonaliśmy Cię do spróbowania słodyczy bez laktozy? W takim razie już teraz wejdź do sklepu internetowego BartFan i sprawdź, jakie produkty przygotowała dla Ciebie nasza rodzinna fabryka słodyczy. Przykładem mogą być pyszne cukierki bez glutenu nadziewane sokiem owocowym.

Możliwość komentowania została wyłączona.