historia-czekolady-jak-powstal-najpopularniejszy-przysmak-na-swiecie

Historia czekolady – jak powstał najpopularniejszy przysmak na świecie?

Czekolada towarzyszy ludzkości od setek lat. Czego jak czego, ale akurat tego produktu nie może zabraknąć w domowej spiżarni – nawet osób, które na co dzień raczej unikają słodyczy. Czekolada łączy ludzi, poprawia nastrój, świetnie pasuje do filiżanki dobrej kawy, bywa praktyczną i wartościową przekąską np. na szlaku w górach. To wyjątkowy produkt i absolutnie najpopularniejszy przysmak na świecie – jedzony na wszystkich kontynentach. Czy znasz historię czekolady? Jest ona ściśle związana z rozwojem cywilizacji, a najciekawsze fakty omawiamy w naszym artykule.

Wszystko zaczęło się od kakao

Podstawowym składnikiem czekolady jest oczywiście kakao. Prawdopodobnie odkrył je lud Olmeków, zamieszkujący tereny dzisiejszego półwyspu Jukatan (Meksyk). Szacuje się, że człowiek zajmował się uprawą kakaowca już około 4 tys. lat temu.

Początkowo ziarna kakaowca były jedzone na surowo, następnie parzone. Olmekowie wierzyli, że jest to dar od bogów, dlatego sięgano po nie wyłącznie w wyjątkowych momentach, najczęściej podczas uroczystości religijnych.

Umiejętność uprawy kakaowca i obróbki jego ziaren szybko nabyły inne starożytne cywilizacje – najpierw Majowie, a następnie Aztekowie. Kakao stało się nie tylko wielkim przysmakiem w Ameryce Środkowej, ale również walutą (bardzo cenioną i chętnie przyjmowaną w ramach wymian barterowych).

Pierwszymi białymi ludźmi, którzy zetknęli się z kakao, byli uczestnicy wyprawy Krzysztofa Kolumba do Nowego Świata. Jak głosi anegdota, sam Kolumb nie był zachwycony smakiem naparu i pewnie dlatego nie zdecydował się na sprowadzenie go do Europy. Zrobił to dopiero w 1528 roku sam Hernan Cortes, który miał otrzymać przepis na kakao od króla Montezumy II, władcy podbitego Meksyku.

Błyskawiczna kariera kakao w Europie

Wieści o nowym, pysznym napoju szybko zaczęły docierać na dwory kolejnych europejskich krajów. Po Hiszpanii kakao trafiło m.in. do Francji. Pierwszą pijalnię czekolady, płynnego napoju na bazie kakao, otwarto natomiast w 1657 roku w Londynie.

Rosnąca popularność kakao wśród wyższych sfer spowodowała, że stał się to niezwykle poszukiwany i tym samym cenny towar. Postanowili to wykorzystać Holendrzy, którzy założyli całe plantacje kakaowca w Indonezji, czyli w swojej ówczesnej kolonii.

To warto wiedzieć

Spośród znanych miłośników pitnej czekolady można wymienić samego króla Ludwika XIV czy polskiego władcę Augusta II Sasa.

W drugiej połowie XVII wieku pitna czekolada coraz bardziej zaczęła przypominać tę, którą znamy dziś. Do naparu dodawano m.in. utarte żółto jajka, aby zagęścić i wygładzić napój. Z kolei już w 1679 roku powstały pierwsze pralinki – ich autorstwo przypisuje się francuskiemu kucharzowi du Plessis-Praslin.

Era masowej produkcji czekolady

O czekoladzie nie zapomniano po rewolucji przemysłowej, która umożliwiła zwiększenie produkcji tego przysmaku. Tym samym ceny czekolady zaczęły spadać (niestety, również jej jakość), dzięki czemu trafiła pod strzechy i stała się dostępna również dla przedstawicieli klasy robotniczej.

Ciekawostka

Pierwsza tabliczka czekolady powstała w 1847 roku w Wielkiej Brytanii.

Czekolada oczywiście trafiła też na tereny Polski. Produkowano ją w naszym kraju w okresie zaborów, później w dwudziestoleciu międzywojennym oraz w PRL-u, kiedy to niestety zaczęły się masowo pojawiać niesławne wyroby czekoladopodobne (efekt gigantycznego kryzysu gospodarczego).

Dziś w naszym kraju działają większe i mniejsze fabryki czekolady, w tym rodzinne manufaktury, w których powstają produkty najwyższej jakości, dedykowane osobom, którym nie jest obojętne, co jedzą. Jednym z producentów takiej czekolady jest rodzinna firma BartFan.

Znasz już historię czekolady, ale czy wiesz, że to, co znajduje się w Twoje domowej spiżarni prawdopodobnie nie ma wiele wspólnego z prawdziwą, wartościową czekoladą o wysokiej zawartości kakao?

Chcąc poczuć różnicę wypróbuj jedną z naszych czekolad dla cukrzyków, po którą – wbrew temu określeniu – może sięgnąć każdy, kto szuka wartościowych i smacznych produktów spożywczych. Doskonałe czekolady bez cukru, w tym z fruktozą, erytrolem czy ksylitolem, zamówisz w naszym sklepie internetowym. Taka czekolada to świetny pomysł na prezent np. dla cukrzyka.

Zajrzyj też do innego artykułu, w którym rzeczowo wyjaśniamy, dlaczego czekolada gorzka 100 procent kakao może stanowić wartościowy składnik diety.

Możliwość komentowania została wyłączona.