Projekt bez tytułu - 2022-09-26T172141.141

Fit słodycze – czym są i dlaczego warto po nie sięgać?

Zdrowe słodycze bez cukru? Brzmi niemal równie nieprawdopodobnie, jak plażowanie na Antarktydzie. Wiedz jednak, że takie słodycze rzeczywiście istnieją i budzą coraz większe zainteresowanie na fali mody na świadome odżywianie. Tak zwane fit słodycze to nie wymysł producentów, ale produkty spożywcze, które świetnie sprawdzają się w zbilansowanej diecie – zwłaszcza łasuchów. Czym są takie słodycze? Dlaczego warto mieć je w domowej spiżarni? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Co to są fit słodycze?

Fit słodycze to nic innego jak słodycze pozbawione dodatku cukru stołowego. Klasyczna technologia produkcji słodyczy, które znajdziemy na półkach w każdym markecie czy dyskoncie, zakłada konieczność zastosowania sacharozy. Dzięki temu produkty mają słodki smak i… bardzo szybko uzależniają.

Okazuje się jednak, że jak najbardziej można stworzyć słodycze bez dodatku sacharozy, które pozostaną słodkie, smaczne, a przy tym będą wartościowym składnikiem diety. Wystarczy tylko sięgnąć po naturalne zamienniki cukru stołowego.

Najpopularniejszymi alternatywami dla sacharozy są: fruktoza (naturalny cukier zawarty w owocach, o wiele słodszy od sacharozy), maltitol, ksylitol oraz stewia. Z tych słodzików korzystamy w naszej rodzinnej fabryce słodyczy.

Propozycja dla osób chorych na cukrzycę…

BartFan to pierwszy i przez wiele lat jedyny producent, który wprowadził na polski rynek słodycze dla diabetyków. Jeszcze do niedawna obowiązywał prosty schemat dietetyczny: jeśli masz cukrzycę, to nawet nie spoglądaj w kierunku słodyczy. Dziś na szczęście diabetycy nie muszą już tak bardzo się męczyć.

Fit słodycze, na przykład czekolady dla cukrzyków, to produkty bez dodatku sacharozy, a co najważniejsze o niskim indeksie glikemicznym. Przykładowo: dobrej jakości gorzka czekolada o wysokiej zawartości kakao ma indeks glikemiczny na poziomie 22, a więc taki sam jak chociażby bakłażan!

Oczywiście nie oznacza to, że osoby chore na cukrzycę mogą sobie do woli folgować i objadać się fit słodyczami. Wszystko z umiarem. Ważne jest natomiast, że dzięki tym produktom dieta diabetyka może być jeszcze bardziej urozmaicona i smaczna.

…i dbających o linię

Fit słodycze, jak sama nazwa wskazuje, są propozycją dla osób, które sumiennie pilnują swojej diety i albo nie chcą przytyć, albo muszą zrzucić zbędne kilogramy. Znów: nie mówimy tutaj o sytuacji, w której ktoś bez ograniczeń je czekolady czy cukierki bez cukru. Chodzi natomiast o to, że dzięki szerokiej dostępności takich słodyczy dieta redukcyjna nie musi już oznaczać konieczności całkowitego zrezygnowania z łakoci.

Umiarkowany udział słodyczy bez cukru w diecie osób chcących schudnąć, utrzymać wagę czy aktywnych fizycznie, to naprawdę dobre rozwiązanie. Zwłaszcza, że przecież takie produkty również są źródłem wartościowych składników odżywczych oraz energii niezbędnej np. przed, w trakcie czy bezpośrednio po treningu. Tak, wysokiej jakości słodycze bez sacharozy mogą być rozpatrywane w kategorii suplementów diety dla osób uprawiających sport.

Pamiętaj natomiast, że fit słodycze nie są produktami całkowicie pozbawionymi kalorii! Ten wątek szerzej omawiamy w osobnym artykule na naszym blogu.

Słodycze = próchnica? Niekoniecznie!

Fit słodycze mogą być fajną propozycją dla rodziców, którzy mają w domu małych łasuchów z tendencją do próchnicy. Dbanie o zęby wcale nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji ze słodkości. Wystarczy tylko zastąpić słodycze sklepowe tymi wysokiej jakości, bez sacharozy, która stanowi pożywkę dla bakterii wywołujących próchnicę. Szczególnie polecane są tutaj czekolady bez cukru.

Ciekawostka

Wiesz, że na rynku są dostępne pasty do zębów z ekstraktem kakao? To efekt badań japońskich naukowców, którzy dowiedli, że kakao, również zawarte w czekoladzie, ma właściwości bakteriobójcze i może zmniejszać ryzyko próchnicy.

Już teraz zajrzyj do sklepu internetowego BartFan i sprawdź wszystkie nasze propozycje z kategorii fit słodyczy bez cukru. To nie tylko znakomity wybór do domowej spiżarni, jako alternatywa dla zwykłych słodyczy z sacharozą i olejem palmowym, ale też super pomysł prezent dla kogoś bliskiego, na przykład rodziców czy dziadków.

Możliwość komentowania została wyłączona.