Niewiele jest produktów spożywczych, które spotykają się z takim hejtem jak żelki. Te od lat znajdują się na cenzurowanym. Przestrzegają przed nimi lekarze, dietetycy i stomatolodzy, a na blogach parentingowych trwa wręcz coś na kształt zbiorowej histerii – ich autorzy i komentujący prześcigają się w obrzydzaniu żelków, zupełnie tak, jakby były to produkty co najmniej toksyczne. Jaka jest prawda? Na pewno nie tak jednoznaczna, jak próbują to przedstawić przeciwnicy tych popularnych słodyczy. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, czy żelki są zdrowe – a raczej czy mogą być zdrowe.
Skąd ta kampania przeciwko żelkom?
Żelki rzeczywiście budzą nieciekawe skojarzenia i raczej nikt odruchowo nie umieści ich na liście zdrowych produktów spożywczych. Wynika to z tego, że zdecydowana większość żelków dostępnych na rynku nie grzeszy ani jakością, ani składem. Są to zwykłe słodycze, których podstawowym składnikiem jest wcale nie cukier stołowy, ale coś znacznie gorszego: syrop glukozowo-fruktozowy.
Objadanie się takimi żelkami faktycznie nie mieści się w ramach świadomego odżywiania, a podawanie ich dziecku na co dzień, nie od święta, jest nieroztropne.
Po pierwsze: standardowe żelki tuczą, sprzyjając nadwadze i otyłości.
Po drugie: żelki mają stosunkowo niewielką masę własną i są małe, dlatego dziecko – czy osoba dorosła – ma tendencję do wyjadania ich z paczki garściami.
Po trzecie: miękka konsystencja żelków zachęca do ich żucia, co nie jest zdrowe dla zębów. Co prawda w trakcie żucia przyspiesza produkcja śliny obmywającej zęby, jednak regularne jedzenie żelków może osłabiać korony i zwiększać ryzyko nawet wypadnięcia plomby czy ukruszenia się zęba (szczególnie u osób z nieprawidłowym zgryzem).
Myśl samodzielnie i opieraj się na faktach
Żelki żelkom nierówne. Te dostępne w każdym sklepie oczywiście są produktami, których warto unikać, a najlepiej w ogóle ich nie kupować. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy żelki należą do naszych ulubionych słodyczy lub – co gorsza – uwielbiają je nasze dzieci? Jest proste rozwiązanie. Wystarczy sięgnąć po żelki bez cukru.
Takie żelki, dostępne w sklepie internetowym producenta słodyczy BartFan, to świetny wybór dla osób, które z jednej strony kochają smak i konsystencję żelków, a z drugiej chcą się odżywiać świadomie, nie ryzykować próchnicy i długofalowych konsekwencji zdrowotnych spowodowanych nadmiarem cukru w diecie.
Odpowiadając na tytułowe pytanie: tak, żelki mogą być zdrowe, o ile sięgamy po odpowiednie produkty. Przede wszystkim muszą to być żelki bez cukru, a tym bardziej bez wspomnianego syropu glukozowo-fruktozowego. Wciąż zachowują one tak lubiany smak, co jest zasługą zastąpienia cukru stołowego o wiele zdrowszymi słodzikami, przede wszystkim maltitolem lub syropem maltitolowym, rzadziej mannitolem czy sorbitolem.
To warto wiedzieć
Żelki bez cukru dostępne w sklepie internetowym BartFan są również odpowiednie dla alergików, ponieważ nie zawierają glutenu i laktozy.
Dlaczego w ogóle warto spróbować żelków bez cukru?
Zakup żelków bez cukru szczególnie polecamy rodzicom małych łasuchów, którzy dojrzeli do tego, aby zmienić niezdrowe nawyki żywieniowe swoich dzieci i wykluczyć z ich jadłospisu zwykłe słodycze.
Masz taki plan, ale boisz się „buntu na pokładzie”? Zacznij od żelków bez cukru, które są uwielbiane przez dzieci. Ich smak praktycznie niczym nie różni się od zwykłych żelków, dzięki czemu dziecko może naturalnie przejść na zdrowe cukierki i nawet się nie zorientować, że jego ulubione produkty zniknęły z domowej spiżarni.
Co więcej, żelki bez cukru stanowią bardzo dobry wybór na początek rewolucji, jaką będzie całkowite wykluczenie z jadłospisu rodziny standardowych słodyczy oraz znaczne ograniczenie spożycia cukru stołowego. Wszystkim Wam wyjdzie to na dobre, a pierwszym krokiem ku temu może być właśnie spróbowanie żelków.
Przekonaliśmy Cię, że żelki wcale nie muszą być zakazanym produktem w Twoim domu? Czas więc sprawdzić, jak smakują wysokiej jakości słodycze i czy przypadną do gustu zarówno Tobie, jak i Twojej rodzinie. Żelki bez cukru znajdziesz w stałej ofercie naszego sklepu internetowego.