Projekt bez tytułu (15)

Czekolada ze stewią – poznaj jej 5 najważniejszych zalet

Rosnące zainteresowanie słodyczami bez cukru sprawia, że ich producenci regularnie wprowadzają na rynek nowe przekąski dopuszczalne w diecie na przykład cukrzyków czy osób dbających o linię. W naszym sklepie internetowym zamówisz np. bardzo popularne czekolady z ksylitolem. Wiemy natomiast, że dla wielu osób nie są one dostatecznie słodkie (szczególnie tych, które wcześniej sięgały wyłącznie po czekoladę mleczną czy białą). W takim przypadku warto zainteresować się czekoladą ze stewią. Ma ona liczne zalety, a 5 najważniejszych omawiamy w naszym artykule.

Czym jest stewia?

Stewia to naturalny słodzik produkowany z byliny wytwarzającej słodkie glikozydy stewiowe. Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej, a dokładnie z Paragwaju i Brazylii, gdzie określa się ją mianem „miodowego liścia” lub „słodkiego zioła”.

Stewia to doskonały zamiennik cukru stołowego, czyli sacharozy, dodawany m.in. do słodyczy dla diabetyków. Jest niskokaloryczna (jej wartość energetyczna to około 2,7 kcal/g), stąd produkty ze stewią śmiało mogą znaleźć się w jadłospisie osób będących na diecie redukcyjnej.

Nie zawiera sacharozy

Brak sacharozy to bezsprzecznie najważniejsza zaleta czekolady ze stewią, na którą uwagę zwrócą przede wszystkim osoby chore na cukrzycę lub znajdujące się w grupie ryzyka tej choroby. Czekolady dla cukrzyków, w tym te słodzone stewią, mają niski indeks glikemiczny, porównywalny z wieloma owocami. Dlatego jest to bezpieczna przekąska z punktu widzenia ograniczania ryzyka gwałtownego wyrzutu insuliny.

Osoby chore na cukrzycę, które nie chcą całkowicie rezygnować z jedzenia słodyczy, powinny sięgać właśnie po czekolady ze stewią. Badania wykazały, że ten naturalny słodzik ma właściwości hipoglikemiczne, co oznacza, że wręcz może obniżać poziom cukru we krwi (zawarty w stewii stewiol hamuje wchłanianie glukozy w jelitach). Stewia zmniejsza również wartość energetyczną posiłku, co jest korzystne z perspektywy osób chcących zrzucić zbędne kilogramy, a czujących dużą pokusę sięgania po słodkie.

To warto wiedzieć

Stewia nie jest alergenem, dlatego po słodzone nią czekolady mogą sięgać osoby z fenyloketonurią.

Źródło cennych składników odżywczych

Czekolady ze stewią dostępne w stałej ofercie naszego sklepu internetowego są produktami bardzo wysokiej jakości, zawierającymi dużą ilość naturalnego kakao. Taka czekolada jest nie tylko bezpieczna dla zdrowia, ale wręcz może mieć korzystny wpływ na organizm, poprzez dostarczanie mu wielu cennych składników, takich jak: wielonienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik pokarmowy, peptydy, aminokwasy, fosfolipidy, witaminy z grupy B oraz witaminy i minerały.

Sama stewia jest źródłem takich składników, jak wapń, potas, sód, magnez, żelazo, fosfor, cynk, selen, miedź, mangan, witamina B2, witamina C czy kwas foliowy.

Może mieć zbawienny wpływ na zdrowie

Choć mamy zakodowane myślenie, że słodycze są szkodliwe dla zdrowia, to w rzeczywistości produkty dobrej jakości, a już szczególnie czekolady bez cukru, mogą stanowić korzystny składnik diety – oczywiście tylko uzupełniający, nie podstawowy.

Czekolada z wysoką zawartością kakao i stewią może być szczególnie cennym składnikiem diety u osób z nadciśnieniem, cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne czy ze zbyt wysokim stężeniem glukozy we krwi. Warto również dodać, że przeciwutleniacze zawarte w takiej czekoladzie wykazują działanie antyoksydacyjne (korzystne dla urody) oraz antynowotworowe (poprzez neutralizację wolnych rodników).

Zasmakuje każdemu

Czekolada ze stewią to w naszej opinii czekolada smakiem najbardziej zbliżona do tej z sacharozą – a nawet słodsza. Wszystko dzięki temu, że stewia odznacza się aż 250-450 krotnie większą słodkością w porównaniu z cukrem stołowym. Jeśli więc chcesz zastąpić zwykłą czekoladę jej zdrowym odpowiednikiem, ale boisz się, jak zareagują na to np. dzieci, to zacznij właśnie od czekolady mlecznej ze stewią. Gwarantujemy, że to będzie strzał w dziesiątkę!

Czekolada ze stewią na poprawę nastroju

Dobrej jakości czekolada wspomaga produkcję dopaminy, czyli neuroprzekaźnika, który odpowiada za dobry nastrój i chęć do życia. Dodatkowo może ona stymulować produkcję fenyloetyloaminy – tego samego hormonu, dzięki któremu czujemy „motyle w brzuchu”, gdy się zakochamy. Po taką słodką przekąskę, na przykład w formie czekolady gorzkiej ze stewią, warto sięgać zawsze wtedy, gdy narzekamy na osłabienie nastroju, jesteśmy przemęczeni, nic nam się nie chce i odczuwamy silny stres.

Wiesz już, dlaczego warto mieć pod ręką czekoladę ze stewią. Nie pozostaje Ci więc nic innego, jak zajrzeć do naszego sklepu internetowego, znaleźć produkt dla siebie i zastąpić nim niezdrowe słodycze dziś królujące w Twojej domowej spiżarni.

Możliwość komentowania została wyłączona.