Projekt bez tytułu (27)

Czekolada z ksylitolem. Słodka przyjemność bez negatywnych konsekwencji

Czekolady bez cukru to zdecydowanie najchętniej kupowane słodycze dla diabetyków przez klientów naszego sklepu internetowego. Często jednak dostajemy pytania o to, jaką czekoladę wybrać ze względu na rodzaj zastosowanego w niej słodzika. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, natomiast zauważamy, że szczególnie dużą popularnością cieszy się czekolada z ksylitolem. Postanowiliśmy więc rzucić więcej światła na ten produkt i wyjaśnić, dlaczego może on stanowić atrakcyjny składnik diety redukcyjnej czy tym bardziej cukrzycowej.

Co to jest ksylitol?

Nieco żartobliwie można go określić „gwiazdą” świata dietetyki i trendu zdrowego odżywiania. O ksylitolu mówi się dużo, jest on już dostępny na półkach w dyskontach spożywczych i coraz więcej osób zastępuje nim tradycyjny cukier stołowy.

Ksylitol to naturalny zamiennik cukru, zaliczany do grupy polioli. Jest to po prostu cukier brzozowy, który w produktach spożywczych pełni funkcję zdrowego słodzika. Dzięki niemu możemy jeść produkty bez cukru i nawet nie zorientować się, że nie zostały one posłodzone przy wykorzystaniu sacharozy.

Poniżej wymieniamy najważniejsze ciekawostki związane z ksylitolem, które przekonają Cię, że mamy tutaj do czynienia z naprawdę korzystnym dla zdrowia zamiennikiem cukru:

  • ksylitol ma aż czternastokrotnie niższy indeks glikemiczny niż cukier stołowy, dlatego może stanowić składnik diety cukrzycowej;
  • ksylitol to produkt, który ułatwia przyswajanie minerałów z pożywienia i z wody;
  • udowodniono, że ksylitol wzmacnia mineralizację szkliwa;
  • jest to słodzik w pełni bezpieczny dla zębów, nie powoduje próchnicy, a wręcz jej przeciwdziała, ponieważ wykazuje cechy bakteriobójcze;
  • ksylitol jest dwukrotnie mniej kaloryczny niż cukier, stąd zawierające go produkty mogą stanowić składnik diety redukcyjnej;
  • z ksylitolem i zawierającymi go produktami nie należy przesadzać, ponieważ nadmiar tego składnika w diecie może prowadzić do uszkodzenia nerek;
  • ksylitol nie fermentuje w przewodzie pokarmowym, stąd można sobie pozwolić na słodką przekąskę nawet wieczorem, krótko przed pójściem spać;

Jak smakuje czekolada z ksylitolem?

Bardzo dobrze smakuje! Jesteśmy przekonani, że osoba, które nie wie, że właśnie zjadła kostkę czekolady z ksylitolem, nawet się nie zorientuje, że nie zawierała ona ani grama sacharozy. To wielka zaleta wysokiej jakości słodyczy bezcukrowych, ponieważ dzięki temu można do nich przekonać więcej osób, włącznie z dziećmi.

Jeśli więc z jednej strony chcesz zmienić nawyki żywieniowe swojej rodziny, a z drugiej trochę boisz się, że kupione przez Ciebie słodycze dla diabetyków nie przypadną najbliższym do gustu, to zaręczamy: już nigdy nie wrócicie do tradycyjnych produktów słodzonych sacharozą.

Dlaczego warto postawić właśnie na czekolady bez cukru?

Czekolady dla cukrzyków (choć oczywiście nie tylko – śmiało mogą po nie sięgać także osoby całkowicie zdrowe) to bardzo dobry wybór na początek przygody ze słodyczami bezcukrowymi. Przede wszystkim dlatego, że są smaczne, świetnie zastępują klasyczne słodkości i nie odczuwa się dzięki nim braku niezdrowych produktów spożywczych.

Zauważ przy tym, że czekolada z ksylitolem to produkt naprawdę bardzo wysokiej jakości, zwłaszcza ta, która zawiera dużą ilość kakao. To cenne źródło tak korzystnych dla ludzkiego organizmu składników, jak wielonienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik pokarmowy, białka, peptydy, aminokwasy, fosfolipidy, witaminy z grupy B czy liczne minerały.

Dobrej jakości czekolada bez cukru może obniżać ciśnienie krwi, regulować stężenie glukozy i insuliny we krwi, obniżać ryzyko depresji, poprawiać funkcjonowanie mózgu oraz hamować procesy starzenia się skóry.

Już teraz sprawdź czekolady z ksylitolem i innymi zdrowymi słodzikami dostępne w naszym sklepie internetowym. Wybierz kilka produktów dla siebie i swojej rodziny, a później… wróć po więcej. Być może skusisz się także na inne słodycze z naszej oferty, na przykład zdrowe cukierki uwielbiane przez najmłodszych?

Możliwość komentowania została wyłączona.