Projekt bez tytułu - 2022-09-26T172247.348

Czekolada – właściwości zdrowotne, o których możesz nie wiedzieć

Czy wiesz, że według przeprowadzonego w 2021 roku badania, przeciętny Polak rocznie zjada aż 52 tabliczki czekolady? Okazuje się, że wcale nie jesteśmy jakoś szczególnie „czekoladolubni” na tle innych nacji – więcej tego przysmaku spożywają chociażby Niemcy, Belgowie czy Włosi. I choć czekolada uchodzi za produkt wybitnie niezdrowy, to w rzeczywistości wszystko zależy od jej rodzaju. Dobra czekolada ma ważne właściwości zdrowotne, o których przeczytasz w naszym artykule.

Cenny skład czekolady

Od razu zaznaczamy, że w tym poradniku skupiamy się na właściwościach zdrowotnych czekolady zawierającej dużo kakao, pozbawionej dodatku cukru stołowego, oleju palmowego oraz innych produktów niewskazanych w zbilansowanej diecie. Wbrew pozorom znalezienie takiej czekolady nie stanowi żadnego problemu, a jej nieco wyższa cena w porównaniu z np. czekoladą z marketu jest w pełni uzasadniona znakomitym składem.

W dobrej jakości czekoladzie z dużą zawartością kakao (powyżej 40 procent) znajdziemy mnóstwo cennych składników odżywczych i mineralnych. Warto tutaj wspomnieć m.in. o cynku (wspomaga układ odpornościowy), kwasach omega-6 (również mających pozytywny wpływ na układ immunologiczny, a także stan cery i włosów), magnezie (wspiera układ nerwowy, umożliwia prawidłową pracę mięśni i serca) czy polifenolach (odpowiadających za pracę układu krążenia).

Ciekawostka

Zdrowotne właściwości kakao – podstawowego składnika czekolady – były znane już w starożytności. Wykorzystywano je m.in. do zbijania gorączki, leczenia problemów żołądkowych czy usuwania bólu głowy.

Czekolada może zmniejszyć ryzyko próchnicy!

Każdy stomatolog potwierdzi, że czekolada – najlepiej taka bez cukru – jest najbezpieczniejszym rodzajem słodyczy dla ludzkich zębów. Nie tylko można ją łatwo usunąć podczas szczotkowania, ale też – jak wykazały badania przeprowadzone w Japonii – zawiera substancje bakteriobójcze minimalizujące ryzyko próchnicy (dlatego na rynku można już znaleźć pasty do zębów z dodatkiem kakao).

Dobra czekolada na poprawę nastroju

Na pewno wiesz, że po zjedzeniu kostki czekolady świat od razu wydaje się piękniejszy, a problemy dnia codziennego łatwiejsze do rozwiązania. Nie ma w tym żadnej magii – to czysty proces chemiczny zachodzący w mózgu. Czekolada zawiera m.in. fenylotylaminę, która stymuluje mózg do produkcji większej ilości serotoniny, potocznie nazywanej hormonem szczęścia. Dlatego dobrej jakości czekolada jest tak skutecznym „lekiem” na chandrę.

Wspomaga pracę mózgu

Czekolada dostarcza organizmowi sporej ilości węglowodanów. Choć pojawiają się głosy, aby ograniczać ich udział w diecie, to koniecznie trzeba wiedzieć, że węglowodany są jedynym źródłem energii dla mózgu. Ich niedobór powoduje senność, osłabienie, spadek koncentracji i pogorszenie funkcji intelektualnych.

Zdrowa czekolada, czyli właściwie jaka?

Wiemy, że określenie „zdrowa czekolada” może brzmieć wywrotowo, szczególnie w kontekście dzisiejszej narracji medialnej o konieczności ograniczenia spożycia słodyczy. Fakty są natomiast takie, że sięgając po odpowiednią czekoladę można sobie zapewnić nie tylko sporo przyjemności na podniebieniu, ale również wspomóc swoje zdrowie i zaspokoić potrzeby żywieniowe organizmu.

Warunek jest jeden: nie może to być byle jaka czekolada. Najlepszym wyborem jest czekolada bez cukru, którą od ręki kupisz w naszym sklepie internetowym. Takie czekolady nie zawierają dodatku sacharozy, czyli cukru stołowego. Dzięki temu są dopuszczalne nawet w diecie diabetyków, którzy muszą sięgać po produkty o niskim indeksie glikemicznym.

To warto wiedzieć

Czekolada gorzka, z wysokim udziałem naturalnego kakao, ma indeks glikemiczny na poziomie 22, a więc znacznie niższym niż wiele popularnych owoców.

Nieprzypadkowo czekolady dla cukrzyków cieszą się coraz większą popularnością i są chętnie wybierane również przez osoby niemające cukrzycy, natomiast chcące odżywiać się świadomie i mocno ograniczać udział cukru w swojej diecie.

W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz szeroki wybór czekolad bez cukru, w tym słodzonych zdrowymi i niskokalorycznymi zamiennikami sacharozy: fruktozą, erytrytolem, stewią oraz ksylitolem. To doskonały wybór do domowej spiżarni i sposób na to, aby zaszczepić zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci, które – jak to dzieci – regularnie dopytują o możliwość zjedzenia czegoś słodkiego.

Możliwość komentowania została wyłączona.