Projekt bez tytułu (26)

Cukierki bez glutenu. Co warto o nich wiedzieć?

Czy istnieją zdrowe cukierki? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy z jednej strony chcą dbać o zbilansowaną dietę swoich pociech, a z drugiej nie odmawiać im odrobiny przyjemności. Na szczęście na rynku są już dostępne słodycze, których jedzenie w rozsądnych ilościach nie tylko nie ma negatywnego wpływu na organizm, ale wręcz może być korzystne dla zdrowia z uwagi na zawartość cennych składników odżywczych – znakomitym przykładem są oferowane w naszym sklepie czekolady bez cukru. Tym razem bliżej przyjrzymy się bardzo ciekawym słodyczom, jakimi niewątpliwie są cukierki bez glutenu. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.

Czy trzeba bać się glutenu?

To zależy od indywidualnej sytuacji dziecka, ale też osób dorosłych (w końcu cukierki bez glutenu to propozycja dla każdego). Zacznijmy może od wyjaśnienia, czym właściwie jest gluten. To nic innego, jak mieszanina białek roślinnych, które występują w popularnych i masowo wykorzystywanych do produkcji żywności zbożach: jęczmieniu, pszenicy, życie, pszenżycie, orkiszu oraz kamucie.

Czy wiesz, że…

to dzięki glutenowi ciasto urabiane np. na chleb jest rozciągliwe i pięknie wyrasta?

Gluten sam w sobie nie ma żadnego smaku i nie stanowi istotnego składnika odżywczego. Niestety, jest także drugim najczęstszym alergenem pokarmowym, zaraz po laktozie. Obecnie szacuje się, że nawet co czwarty z nas może mieć nietolerancję glutenu, która objawia się przede wszystkim problemami żołądkowymi nasilającymi się po zjedzeniu produktu zawierającego tę mieszankę białek.

Znacznie groźniejsza jest natomiast celiakia, czyli choroba mająca ścisły związek z całkowitą nietolerancją glutenu. Cierpi na nią około 1% populacji. W Polsce liczbę osób z celiakią szacuje się na około 40-50 tys. W ostatnich latach jest ona coraz częściej diagnozowana zwłaszcza u dzieci. Celiakia to choroba mogąca prowadzić do trwałego uszkodzenia kosmków jelitowych, dlatego w jej przebiegu należy bezwzględnie zrezygnować ze spożywania produktów glutenowych.

Dieta bezglutenowa – nowa moda?

Swoistą ciekawostką jest fakt, że z jedzenia produktów zawierających gluten rezygnują nie tylko osoby mające alergię pokarmową czy chore na celiakię, ale także ludzie dobrze przyswajający tę mieszaninę białek. Dlaczego? Powodem jest właśnie moda na dietę bezglutenową, promowaną przez różnego rodzaju celebrytów.

Na pewno robiąc codzienne zakupy zauważasz na półkach mnóstwo produktów „bez glutenu”: makarony, ciasta, pieczywo, płatki śniadaniowe, a także słodycze. Musisz natomiast wiedzieć, że nie są one wcale zalecane w diecie osób zupełnie zdrowych. Dieta bezglutenowa stosowana wtedy, gdy nie ma ku temu wskazań, może nawet prowadzić do powstania poważnych niedoborów żywieniowych.

Cukierki bez glutenu – komu je rekomendujemy?

Przede wszystkim osobom, w tym dzieciom, które mają alergię na gluten lub tym bardziej chorującym na celiakię. Cukierki bezglutenowe są w pełni bezpiecznym składnikiem diety eliminacyjnej. Mogą być bez obaw podawane dzieciom z nietolerancją glutenu, nie powodując „rewelacji” żołądkowych i nie zaostrzając objawów alergii pokarmowej.

Cukierki bez glutenu mogą być jednak bardzo dobrym wyborem także dla osób tolerujących gluten. Warto podkreślić, że produkty z tej kategorii dostępne w naszym sklepie internetowym nie zawierają cukru. Są słodzone poliolami (ksylitol, maltitol i inne), a więc słodzikami o około 40% niższej kaloryczności. Takie cukierki są również przyjazne dla zębów i mogą stanowić słodkie uzupełnienie zdrowej, zbilansowanej diety.

Cukierki bez glutenu są więc smacznymi produktami bez cukru dla całej rodziny. Mogą po nie sięgać osoby chore na cukrzyce, będące na diecie redukcyjnej i chcące pozwolić sobie na małą przyjemność np. podczas wieczornego oglądania serialu. Jest to również znakomita propozycja do domowej spiżarni, gdy rodzice chcą zaszczepić w dziecku zdrowe nawyki żywieniowe, jednocześnie nie wprowadzając drakońskich zasad dietetycznych.

Cukierki i inne słodycze bez glutenu są dostępne w stałej ofercie BartFan. Już teraz sprawdź propozycje naszego sklepu internetowego i wybierz produkty, które na pewno zasmakują Twojej rodzinie.

Możliwość komentowania została wyłączona.